Stromy v Poodří mají svoje příběhy, vyjdou i knižně

Pro všechny poutníky krajinou, milovníky stromů i vášnivé čtenáře připravujeme novou jedinečnou knihu – Pozoruhodné stromy v Poodří. 

Vtáhne Vás do příběhů dubů, topolů, vrb i hrušní. Mnoho z nich v krajině Poodří stále najdete. Jak se krajina spolu s lidmi vyvíjela, co ztrácíme a co můžeme získat? Jakou úlohu v ní hrají stromy a jaké se k nim vážou pověsti a báchorky? Kdo v nich tedy žije?
Už více než tři roky aktivně pracujeme v krajině Poodří, ošetřujeme staré a vysazujeme nové stromy. Právě jim chceme věnovat tuto jedinečnou publikaci. Najdete v ní mnoho fotografií zachycující stromy a krajinu Poodří ve všech ročních období i kresby dětí, zábavu i poučení, které by vás mohly inspirovat. K čemu? Třeba k vyprávění dalších stromových příběhů. Knihu si budete moct zakoupit v druhé polovině roku na našem e-shopu.
Staňte se spolu s námi těmi, kdo pomohou zachovat budoucím generacím krajinu Poodří stejně krásnou a obydlenou. Podpořte vznik této publikace na portálu Donio. Do 1. 2. 2022 máte jedinečnou možnost získat originální odměny– záložku do knihy s motivy Pozoruhodných stromů v Poodří, plátěnou tašku s motivem našeho maskota páchníka hnědého nebo Páchníkova průvodce Poodřím pro děti i dospělé. Co má společného vechtrovna a modrá chryzantéma? Poslechněte si čtený úryvek Věry Janebové o vechtrovské hrušni.
Zveme Vás do Albrechtiček na workshop ořezávání vrb
Ještě než začne jaro, máme tu pro Vás první pozvánku. Únor se hodí k ořezávání stromů, hlavaté vrby nevyjímaje. A my vám ukážeme, jak na to. Na jarní sestřih čeká téměř sedmdesát vrb. Praktická ukázka vydá za tisíc slov, přijďte se podívat 12. 2.2022 od 9:00 na hráz rybníka Kačák nedaleko Albrechtiček. Dozvíte se mnoho nového o vrbách a pokud se budete chtít zapojit, můžete nám pomoct s úklidem dřevní hmoty. Akce je vhodná i pro rodiny se staršími dětmi.
Představujeme výstavu
Za starými stromy v Poodří
První říjnový víkend jsme uspořádali závěrečnou slavnost a vyhodnocovali letošní ročník Tour de aleje, který jste loni mohli absolvovat online. Pro závěrečnou slavnost jsme si připravili něco speciálního – vernisáž výstavy Za starými stromy v Poodří.
Výstava Za starými stromy v Poodří přibližuje historii i význam a příběhy stromů, které jsou pro Poodří  typické a  svým způsobem jedinečné. Jsou to vrby, duby, hrušně nebo ovocné aleje. Výstava dokumentuje i naši práci v Poodří. Na deseti posterech se dozvíte spoustu zajímavého a uvidíte krásné fotografie.
Pokud jste se vernisáže nestihli zúčastnit, můžete výstavní postery najít až do konce února 2022 v prostorách Knihovny města  Ostrava (Muglinov, Kunčičky a Mariánské Hory) nebo na našem webuChcete si výstavu zapůjčit do svého informačního centra, školy či knihovny? Stačí se nám ozvat.
Mládí z Orlové navštívilo Poodří
Školáci ze Základní školy Mládí v Orlové si v rámci podzimní exkurze udělali výlet do Studénky. V zámeckém parku jsme si v chladném podzimním ránu popovídali o naší práci v Poodří, proč vysazujeme stromy, kdo je brouk páchník, i o tom jaký je rozdíl v práci pro neziskovou organizaci a státní institucí na ochranu životního prostředí. Na pomoc jsme si vzali naši zbrusu novou výstavu Za starými stromy v Poodří. Co všechno si žáci zapamatovali, to jsme ověřili v kvízu, všichni byli moc šikovní! Soutěž v rychlostním řešení osmisměrky, jak jinak než o stromech, jsme odměnili ručně vyrobenými bloky s motivem hlavatých vrb, které pro nás vyrobila chráněná dílna Lemniskáta – Život bez bariér. Na cestu jsme všechny vybavili i našimi pracovními sešity.
Už dříve školáci přispěli i do naší výtvarné soutěže. Ve spolupráci s domem seniorů Pohoda z Orlové vytvořili umělecká díla spojující lidi a stromy napříč generacemi. Pod vedením Mgr. Hany Grocholové žáci 9. A namalovali kmen a větve stromů, které senioři doplnili o korunu vytvořenou z otisků jejich dlaní. V rámci hodin českého jazyka 8. a 9. ročníků vznikla spousta povedených veršů, které svou básnickou tvorbou doplnili také senioři. 
Foto: Arnika
Co jsme vysadili v loňském roce
V roce 2021 jsme pilně sázeli a počasí nám přálo. Pomáhali nám školáci i zahrádkáři, myslivci,  skauti i rodiny s dětmi. Na jaře s námi sázeli i zaměstnanci firmy LB CEMIX ze Studénky.
Máme radost z toho, že stále více vlastníků pozemků má zájem vysadit původní druhy stromů a pečovat o ně. Sázeli jsme například na pozemcích Povodí Odry, s.p., na obecních pozemcích v Proskovicích a Staré Bělé, ale také na pozemcích soukromých vlastníků ve Svinově, Butovicích, Hladkých Životicích a v Petřvaldíku.Vzniklo tak například nové dubové stromořadí nebo remíz osázený duby, hrušněmi a topoly černými. Podívejte se, jak nám to šlo.
A co plánujeme v roce 2022?  V plném proudu jsou přípravy na nové výsadby na pozemcích soukromých vlastníků. Objednáváme kvalitní sazenice a další výsadbový materiál. Opět Vás pozveme na dobrovolnické dny. 
Letošní výsadby nám pomůže realizovat také ČSOB v rámci projektu ČSOB pomáhá regionům. Náš projekt pro Moravskoslezský kraj se umístil na prvním místě také díky podpoře veřejnosti.
Foto: Šmoldasová, Arnika
Naši odborníci na konferenci v Litvě
Litevský projekt LIFE na ochranu brouka páchníka a jiných druhů závislých na starých stromech se velmi podobá tomu našemu v Poodří. Proto se odborníci z Ostravské univerzity rádi podělili o vlastní zkušenosti v rámci konference Od brouka k dubu, kde mezi ostatními přednášejícími z Litvy, Finska nebo Velké Británie mluvili např. o tom, jak se daří páchníkovi v Poodří, jaké jsou metody sledování jeho populace nebo jaké výhody nám přináší staré stromy v krajině. Jste-li zběhlí v anglickém jazyce, nabízíme vám záznamy jejich příspěvků.

 
Stromy jsou součástí krajiny a měst, ve kterých žijeme.
Za stromový tým srdečně zdraví,

Marcela Klemensová - Arnika

Marcela Klemensová – Arnika
Vedoucí kampaně Zachraňme stromy
+420774406825 (kancelář)
aleje@arnika.org